Implantoprotetyka

Implanty - wszczepy dentystyczne

Ideałem byłoby zachowanie wszystkich zębów do końca życia. Niestety praktycznie każdy człowiek w pewnym wieku zaczyna nosić jakąś protezę stomatologiczną. Wprawdzie protetyka osiąga coraz wyższy poziom , niemniej nie może być on usprawiedliwieniem dla zaniechania leczenia, a w konsekwencji usuwania zębów. Należy pamiętać, że proteza jest i bez względu na postęp technologiczny pozostanie ciałem obcym w jamie ustnej. Można się do niej przyzwyczaić, ale nie jest wieczna i po pewnym czasie wymaga wymiany na nową.

Uzupełniać?

Tak , jeżeli doszło do utraty zębów konieczne jest ich uzupełnienie.Nie tylko ze wskazań kosmetycznych ! Każda, nawet pojedyncza luka stwarza bowiem zagrożenie dla sąsiadujących z nią zębów. Mają one tendencję do pochylania się, a nawet przesuwania w kierunku wolnej przestrzeni. Ząb przeciwstawny wysuwa się z zębodołu, a to z biegiem czasu może doprowadzić do jego utraty. Większe braki w uzębieniu często są przyczyną patologicznego starcia pozostałych zębów, ich rozchwiania, a także zaburzeń funkcji narządu żucia. Dlatego, im wcześniej zostanie wykonana proteza, tym lepiej.

Implanty..

Ponad 30 lat temu prof. Branemark zastosował pierwsze wszczepy z tytanu. Dziś można powiedzieć , że implantologia bardzo mocno wkroczyła w świat stomatologii..Trudno wyobrazić sobie współczesną stomatologię bez metod wykorzystujących zalety stosowania implantów. Od dawna więc nie są już dziedziną doświadczalną. Dzięki wykorzystaniu tytanu oraz udoskonalaniu technik - implantoprotetyka stomatologiczna jest uznaną metodą chirurgiczno - protetycznego zaopatrzenia pacjentów. To uniwersalny system będący istotną alternatywą w bardzo wielu przypadkach. Pozwala odbudować utracony ząb, kilka zębów , ale także jest godną uwagi metodą rehabilitacji pacjentów bezzębnych.

na czym to polega

Uzupełnianie braków zębowych za pomocą implantów przebiega w kilku etapach. Zazwyczaj etap pierwszy polega na umieszczeniu sterylnego tytanowego wszczepu w kości. Zabieg ten przeprowadzany jest czasem tuż po usunięciu zęba , choć zazwyczaj lepiej to zrobić po kilku tygodniach lub miesiącach od usunięcia zęba. Zabieg jest bezbolesny , wystarcza zwykłe znieczulenie miejscowe. Wprowadzony do kości implant pokryty zostaje błoną śluzową, tak, że jest niewidoczny w jamie ustnej. W takim stanie pozostaje przez pewien czas, zwykle kilka tygodnii. W tym czasie nieraz wykonujemy uzupełnienie tymczasowe. Czas ten niezbędny jest do osseointegracji, tzn. morfologicznego połączenia kości z wszczepem. Drugim etapem jest odsłonięcie implantu przez małe nacięcie błony śluzowej. Po kolejnych dwóch tygodniach przystępuje się do trzeciego etapu - odbudowy protetycznej utraconych zębów. Implantacja ( o ile jest dostępna finansowo) może być zastosowana u większości pacjentów , choć czasem - przy niedoborach kostnych -wymaga dodatkowych działań. Obecne systemy dają czasem możliwość wykonania korony czy mostu tymczasowego od razu po wprowadzeniu wszczepu , zaś ostateczne uzupełnienie otrzymuje pacjent w kilka tygodni od zabiegu ! Przeciwwskazania do implantacji to: niewyrównana cukrzyca, choroby krwi, choroby kości, choroba popromienna, ciąża, a także nikotynizm i niedostateczna higiena jamy ustnej.

Certyfikat

certyfikat
 

Galeria